Oprindelsescertifikater som dokumentation på vedvarende energi

Mange el-produkter, som markedsfører sig med at sælge el fra danske vindmøller, anvender det europæiske system med oprindelsescertifikater som grundlag og dokumentation. Men selv om el-handlerne gør det rigtige, så er det ikke helt let at forstå, hvordan systemet hænger sammen. Rådet for Grøn Omstilling har derfor lavet en kort beskrivelse af, hvad systemet med oprindelsescertifikater som dokumentation for salg af f.eks. dansk vindstrøm går ud på, og hvordan det skal forstås. Du kan finde denne beskrivelse her: Oprindelsescertifikater på vedvarende energi

Grøntelvalg.dk er en del af Rådet for Grøn Omstillings arbejde for en bæredygtig omstilling af samfundet.

Nyheder

Op og ned på oprindelsescertifikater

30. jan 2018
Det kan være vanskeligt at forstå, hvordan det hænger sammen, når elprodukter markedsfører sig med oprindelsescertifikater som dokumentation for vedvarende energi. Vi forklarer, hvordan systemet med certifikaterne hænger sammen.
Læs mere >>


Vores holdning til køb af dansk strøm

4. april 2017
Der er fra tid til anden nogle, som spørger til vores holdning til de el-produkter, som baserer sig på køb af dansk vindstrøm ved brug af oprindelsesgarantier. 
Læs mere >>


Flere elprodukter på grøntelvalg.dk

15. august 2016
Grønt Elvalg har fået fire nye el-produkter på hjemmesiden. Vi er glade for at der kommer flere el-produkter, som især baserer sig på køb af strøm fra danske vindmøller.

 

Klik for tidligere nyheder >>