Vores holdning til køb af dansk vindstrøm

Der er fra tid til anden nogle, som spørger til vores holdning til de el-produkter, som baserer sig på køb af dansk vindstrøm ved brug af oprindelsesgarantier.

Rådet for Grøn Omstillings holdning er, at elprodukter, der baserer sig på strøm fra danske vindmøller indeholder en række fordele. Forbrugeren får sikkerhed for, at eget elforbrug dækkes af dansk vindstrøm. Derudover støtter forbrugeren udbygningen af vedvarende energi i Danmark, og er med til at sikre, at både nye og gamle vindmøller producerer i længere tid på markedet til gavn for Danmarks grønne omstilling. Derfor er det et godt og klimavenligt produkt.

Tilbage til forsiden >> 

Grøntelvalg.dk er en del af Rådet for Grøn Omstillings arbejde for en bæredygtig omstilling af samfundet.

Nyheder

Op og ned på oprindelsescertifikater

30. jan 2018
Det kan være vanskeligt at forstå, hvordan det hænger sammen, når elprodukter markedsfører sig med oprindelsescertifikater som dokumentation for vedvarende energi. Vi forklarer, hvordan systemet med certifikaterne hænger sammen.
Læs mere >>


Vores holdning til køb af dansk strøm

4. april 2017
Der er fra tid til anden nogle, som spørger til vores holdning til de el-produkter, som baserer sig på køb af dansk vindstrøm ved brug af oprindelsesgarantier. 
Læs mere >>


Flere elprodukter på grøntelvalg.dk

15. august 2016
Grønt Elvalg har fået fire nye el-produkter på hjemmesiden. Vi er glade for at der kommer flere el-produkter, som især baserer sig på køb af strøm fra danske vindmøller.

 

Klik for tidligere nyheder >>